Łączna liczba wyświetleń

sobota, 17 grudnia 2011

Kolęda dla Piotra, murzynek dla bliskich
W słodkim Jeruzalem
Nocka już zapada
Śpiące stada bydła
przeżuwają dzień.

Zamyślona gwiazda
Kapelusz zakłada
Niesie nad Betlejem:
Ciepło, światło, cień.

Gdzie taki malutki
Najzłociej złociutki
Najczulej wybrany
Słodki chłopiec śpi.

Najcieplej cieplutka
Najciemniej ciemniutka
Najdłużej czekana
Noc w Betlejem dziś

Zacytowany powyżej fragment pochodzi z "Kolędy dla Piotra" dedykowanej przez jej autorów ( tekst - aktor Jan Nowicki, muzyka Zbigniew Preisner ) Piotrowi Skrzyneckiemu - twórcy krakowskiego kabaretu "Piwnica pod Baranami", człowiekowi o nieprzeciętnym intelekcie, guście i smaku. Artyście! Anioły lubią artystów i na pewno na niebiańskiej ławeczce, przy małej czarnej gawędzą z nim o tym, co słychac w grodzie Kraka.

Za tydzień Boże Narodzenie. Jak wypełnic czas przed świętami? Można układac wigilijne menu, planowac wyjazd w góry, robic zakupy, myc okna, odkurzac i szukac prezentów pod choinkę. Można też inaczej - nie czekając na nie, pobyc z bliskimi już teraz, nie łudząc się, że nadrobimy to za tydzień, bo nie nadrobimy. Czasu bez miłości nigdy się nie nadrobi. Ani minuty. Można razem wycinac anioły z papieru, które ozdobią własnoręcznie zrobione świąteczne kartki i częstowac się zwyczajnym, przedświątecznym ciastem, na przykład murzynkiem ( prosty, zawsze się udaje i zawsze smakuje ). Na stole, w kolędach, a przede wszystkim w sercach anielsko niech będzie już dzisiaj. Bez zbędnego pośpiechu, stresu, bo święta to przecież nie to, co OBOK, ale co W NAS.


MURZYNEK (przepis najprostszy)
1 kostka masła lub margaryny
1, 5 szklanki cukru
4 - 5 łyżek kakao
1/2 szklanki wody
1 aromat, na przykład migdałowy
2 szklanki mąki
4 jaja
2 łyżeczki proszku do pieczenia
garśc kokosowych wiórek

W rondelku zagotowac margarynę z cukrem i kakao. Potem dodac wodę. Odlac pół szklanki polewy ( poleje się nią ciasto po upieczeniu). Po ostudzeniu dodac do niej mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i jajka. Wymieszac dokładnie ( można w mikserze ). Piec około 40 - 45' ( do suchego patyczka ) w temperaturze 180 stopni. Posypac kokosowymi wiórkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz