Łączna liczba wyświetleń

sobota, 4 czerwca 2011

Ptasi X Factor i naleśniki czereśniowe
"CZEREŚNIE"

Rwałem dziś rano czereśnie,
Ciemnoczerwone czereśnie,
W ogrodzie było cwierkliwie,
Słonecznie, rośnie i wcześnie.

Gałęzie, jak opryskane,
Dojrzałą wiśni jagodą,
Zwieszały się omdlewając,
Nad stawu odniebną wodą.

Zwieszały się, omdlewając
i myślą tonęły w stawie,
A słońca plamki migały
Na lśniącej, błyszczącej trawie.

/ Julian Tuwim /


Należę do tych szczęśliwców, którzy mieszkają na wsi i kiedy tylko otworzą okno, mogą o każdej porze roku, zupełnie za darmo obserwowac niesamowity, przygotowany przez Naturę spektakl. Początek czerwca - ptaki koncertują jak oszalałe i pewnie wygrałyby każdy program typu: Jak oni śpiewają, Fabryka Gwiazd czy X Factor, gdyby tylko chciały, ale medialna sława kompletnie je nie interesuje. Wolą drzewa w pobliskim zagajniku i brzózki w moim ogrodzie ( dzięki Bogu! ). Należę do szczęśliwców również dlatego, że posiadam najwspanialszych na świecie sąsiadów. Zawsze pomogą, doradzą, uśmiechną się, gdy człowiekowi usta wykrzywiają się w podkówkę, zrobią prezent ot tak, bez okazji. Wczoraj dostałam od nich czereśnie, które stały się głównym bohaterem sobotniego podwieczorka. Usmażyłam naleśniki, modyfikując nieco przepis znaleziony w książce "Ciasta słodkie i wytrawne" ( patrz post: "Kwiaty na patelni" ). Oto on:NALEŚNIKI KAKAOWE Z CZEREŚNIAMI OD SĄSIADÓW


SKŁADNIKI:
2 szklanki przesianej mąki pszennej
1, 5 szklanki mleka
1 szklanka wody
pół kieliszka likieru orzechowego
3 łyżeczki kakao
2 jaja
2 łyżki oleju
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
30 dag czereśni
pół szklanki cukru trzcinowego
pół szklanki posiekanych orzechów włoskich
szczypta soli

WYKONANIE:

Jajka roztrzepac z mlekiem, dodac mąkę, sól cukier, olej, proszek do pieczenia. Wymieszac dokładnie, aby nie pozostały grudki. Wlac likier orzechowy i kakao i znowu wymieszac. Stopniowo dolewac wodę.
Wylac na rozgrzany na patelni tłuszcz, kłaśc na cieście połówki czereśni. Smażyc obustronnie.
Posypac cukrem trzcinowym i posiekanymi orzechami włoskimi. Podawac razem z wierszami Tuwima, które doskonałe są na czerwcowe, tropikalne ostatnio upały. Koniecznie zaproście na taki naleśnikowo - poetycki podwieczorek swoich sąsiadów!

1 komentarz: